Системи штучного інтелекту

Системи штучного інтелекту

 

зі спеціальності 8.05010104Системи штучного інтелекту

галузі знань 0501 “Інформатика та обчислювальна техніка”

освітньо-кваліфікаційного рівня “магістр”

Одним із пріоритетних завдань на шляху до інформатизації усіх сфер суспільного життя та переходу до інформаційного суспільства є підготовка фахівців у сфері інформаційних технологій. Комп’ютерні науки – це основа теоретичних і практичних знань, які використовують у своїй роботі фахівці з обчислювальної техніки, програмування, інформаційних систем і технологій та систем штучного інтелекту.

У даних час відчувається гостра потреба саме у фахівцях з інформаційних технологій в Україні, зокрема, на Тернопільщині. На території Тернопільської області сконцентрована велика кількість виробничих об’єднань, установ і підприємств, адміністративних управлінь та відділень банків, комерційних структур та організацій, а також сучасних ІТ-компаній, що розробляють новітнє спеціалізоване та Веб-базоване програмне забезпечення для значної кількості користувачів як в Україні, так і закордоном. При цьому сучасні світові тенденції розвитку інформаційних технологій полягають у все більшому включенні систем штучного інтелекту у вирішення прикладних задач та у повсякденному житті. Прикладами цих тенденцій є все більше залучення науковців з систем штучного інтелекту у створення інтелектуального програмного та апаратного забезпечення. Наприклад, компанія Google з 2009 року залучила більше ніж 30 провідних науковців з штучного інтелекту з університетів Торонто та Монреаля до створення інтелектуальних засобів пошуку та розпізнавання різних типів даних у пошукових продуктах Google. Іншими прикладами широкого застосування систем штучного інтелекту є різноманітні інтелектуальні функції розпізнавання образів, аудіо- та відео- інформації в сучасних смартфонах, планшетах та інших новітніх телекомунікаційних гаджетах. Системи прогнозування фінансових показників на основі систем штучного інтелекту (Форекс та інші) займають лідируючу роль у визначенні прибутків на біржах. Робототехнічні системи як системи штучного інтелекту вже сьогодні широко використовуються в світі починаючи від домашніх роботів до роботів, що допомагають керувати трансантлантичними лайнерами та космічними кораблями. Тому потреба у магістрах з систем штучного інтелекту є надзвичайно високою у сучасних умовах розвитку інформаційних технологій.

На сьогодні у західному регіоні України лише Тернопільський національний економічний університет та Національний університет «Львівська політехніка» надають освітні послуги з підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “магістр” за спеціальністю 8.05010104 “Системи штучного інтелекту.


Особливість підготовки магістрів з систем штучного інтелекту у ТНЕУ полягає в тому, що пропонована програма робить акцент на:

  • вивчення систем штучного інтелекту у контексті їх застосування для управління соціально-економічними об’єктами та процесами на різних рівнях ієрархії національної економіки завдяки тому, що програма буде реалізовуватися в ТНЕУ. Це підтверджується введенням у навчальний план таких дисциплін як «Мови опису онтологій», «Інтелектуальна власність», «Комп’ютерна лінгвістика», «Методи та засоби наукових досліджень», «Обробка даних великого об’єму», «Методи опрацювання природної мови» та наявністю відповідного професорсько-викладацького складу;
  • вивчення базових дисциплін спеціальності системи штучного інтелекту з врахуванням значного наукового досвіду викладачів кафедри інформаційно-обчислювальних систем і управління, що підтверджується введенням у навчальний план таких дисциплін як “Методи та засоби інженерії даних та знань”, “Грід-системи та технології хмарних обчислень”, “Мобільні роботи”, “Онтологічний інжиніринг”, «Інтелектуальні інформаційні технології», «Теорія систем баз даних і знань». Особливістю пропонованої програми є те, що вивчення систем штучного інтелекту здійснюється згідно з інтегрованими навчальними планами університетів США та Європи. Це зумовлено багаторічним міжнародним досвідом випускової кафедри інформаційно-обчислювальних систем і управління та Науково-дослідного інституту (НДІ) інтелектуальних комп’ютерних систем, на базі яких діють десятки угод про наукове та освітнє співробітництво з університетами США, Німеччини, Франції, Греції, Італії, Іспанії, Чехії, Бельгії, Болгарії, Румунії, Литви, Білорусі, та інших країн, виконано понад 20 міжнародних науково-дослідних проектів області систем штучного інтелекту по програмах INTAS, NSF, НАТО, CRDF, УНТЦ, 7 Рамкової програми Європейського Союзу, двохсторонніми міжнародними програмами, з 2002р. видається щоквартально міжнародний науковий журнал “Комп’ютинг” англійською мовою.

Вагомою підставою для надання освітніх послуг у цій сфері є те, що університет на базі факультету комп’ютерних інформаційних технологій вже здійснює підготовку бакалаврів галузі знань “Інформатика та обчислювальна техніка”, магістрів за спеціальністю 8.05010101 «Інформаційні та управляючі системи та технології» та є провідним вищим навчальним закладом Тернопілля у підготовці фахівців із вказаних напрямів підготовки.

Підготовка фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “магістр” за спеціальністю 8.05010104 “Системи штучного інтелекту” проводитиметься на на кафедрі інформаційно-обчислювальних систем та управління за участю НДІ інтелектуальних комп’ютерних систем, що підпорядковується ТНЕУ та Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України.